معرفی پردازنده های جدید Oryon از کوالکام

شرکت کوالکام به تازگی از پردازنده های دید خود با نام Oryon رونمایی کرده است.
تراشه های جدید کوالکام Oryon

به نظر می‌رسد شما با اطلاعات درستی درباره هسته‌های Oryon و کاستوم کوالکام آشنا هستید. این هسته‌ها در واقع جایگزین هسته‌های Cortex شرکت ARM می‌شوند. اخیراً، اطلاعات جدیدی در مورد چیپست‌های ویندوزی که از هسته‌های Oryon استفاده می‌کنند، منتشر شده است. گفته می‌شود که این چیپست‌ها مدل‌هایی با 8، 10 و 12 هسته را شامل می‌شوند.

پردازنده های Oryon

Oryon نامی است که کوالکام برای هسته‌های کاستوم نسل بعدی خود انتخاب کرده است. یکی از ویژگی‌های متمایز کننده Oryon از هسته‌های Kryo کنونی، طراحی اختصاصی آن است. به عبارت دیگر، مانند اپل که هسته‌های اختصاصی بر پایه معماری ARM را برای خود طراحی کرده است، Oryon نیز یک هسته‌ی کاستوم است که بر پایه طراحی اختصاصی توسط شرکت Nuvia، که هم اکنون زیرمجموعه کوالکام است، ساخته شده است.

در حالی که هسته‌های Kryo نوعی هسته‌های کاستوم بر پایه هسته‌های Cortex آماده هستند، Oryon به صورت کامل یک هسته‌ی کاستوم است و بر پایه Cortex ساخته نشده است.

تراشه های جدید کوالکام Oryon

طراحی و ساختار پردازنده Oryon

در حال حاضر، کوالکام از هسته‌های مبتنی بر طراحی‌های آماده Arm برای تولید چیپست‌های خود استفاده می‌کند، و به همین دلیل در مورد چیپست‌های Snapdragon نام Cortex استفاده می‌شود. اما با پروژه Oryon، کوالکام هسته‌های اختصاصی خود را بر اساس معماری Arm طراحی می‌کند و در این مرحله باید بر پایه Armv9 باشند. اپل نیز همین رویکرد را دنبال کرده و هسته‌های بسیار بهینه و قدرتمندی را ایجاد کرده است.

بنابراین، هسته‌های Oryon دیگر مبتنی بر هسته‌های Arm Cortex نیستند و صرفاً از معماری Arm استفاده می‌کنند. البته، در گذشته کوالکام نیز همین رویکرد را انتخاب کرده بود و از هسته‌های Krait در چیپست‌های سری Snapdragon 800 و نسل‌های قبلی استفاده می‌کرد. اما بعدها، این شرکت فقط از هسته‌های نیمه سفارشی مبتنی بر Cortex استفاده کرده و آن را Kryo نامیده است.

تراشه های جدید کوالکام Oryon

اخیراً نام‌های مختلف برای گونه‌های مختلف چیپست Hamoa برای کامپیوترهای ویندوزی منتشر شده است. ادعا می‌شود که این گونه‌ها شامل گونه‌های 8، 10 و 12 هسته‌ای خواهند بود. این اطلاعات در تعاریف قبلی درباره وجود تنها گونه 12 هسته‌ای وجود نداشت.

هنوز مشخص نیست که آیا تمامی این گونه‌ها به طور همزمان معرفی خواهند شد یا خیر، اما گفته می‌شود که در ماه اکتبر امسال، کوالکام همراه با چیپست موبایلی Snapdragon 8 Gen 3، از Hamoa رونمایی خواهد کرد. Hamoa نام رمزی برای یک SoC مخصوص لپتاپ‌های ویندوزی است که تحت نام Snapdragon 8cx Gen 4 عرضه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

از آخرین اخبار روز جدید ترین هوش مصنوعی ها گرفته تا آخرین بازی های منتشر شده و یا اخبار جدید نرم افزار ها و سیستم عامل و دیگرخبر های روزتکنولوژی دنیا؛ 

همه و همه در شبکه های اجتماعی هایپر بایت!